Vakum Tüplü Basınçlı Sistemler

Vakum Tüplü Basınçlı Sistemler

Basınçlı vakum tüplü sistemlerin, kapalı devre (basınçlı, cidarlı) depo ve vakum tüplü manifolt bileşenlerinden meydana gelmektedir. Tüpler manifolta, bağlantı manifoltu ise, basınçlı depoya bağlıdır. Tüpler silindirik yapıları sayesinde güneş ışınlarını gün boyu dik açı ile aldıklarından ışık toplama verimi daima en yüksek seviyededir. Tüpler ile ısınan su doğal olarak manifolta ve oradan da depomuzun cidarında dolaşarak, doğal sirkülasyonu oluşturmaktadır.

Arge sonuçlarında ısıtıcı akışkanın diğer sistemlere göre hacimce fazla oluşu ve tüplerin ısı toplama veriminin yüksek olması nedeniyle bu sistemde depo içerisindeki kullanım suyu çok daha hızlı ısıtılıp yüksek verimlere ulaşılmaktadır.

Sistemde kullanılan, basınçlı boylerler çift katlı titanyum bazlı emaye sacdan veya 304 kalite krom sacdan üretilmektedir. Her iki boylerde de ısı kaybını minimuma indiren poliüretan izolasyonu kullanılmıştır. Dış kılıf ise paslanmayı önlemek ve modern bir görünüm için statik boyalı sacdan üretilmiştir. Manifoltun iç deposu 304 kalite krom, dış kılıfı ise 430 kalite kromdan imal edilmiştir. Poliüretan izolasyon ile ısı kaybı minimuma indirilmiştir.